Losowy obrazek

Wizyty

free counters

Przedszkole - Wydarzenia - Rok Szkolny 2017/2018Drukuj

Rok Szkolny 2017/2018

Z wizytą w aptece...

Nasze przedszkolaki z zajęć dodatkowych wybrały się na wycieczkę do apteki. Celem wycieczki było poznanie pracy aptekarza, wyglądu i wyposażenia apteki oraz asortymentu leków. Pani farmaceutka opowiedziała dzieciom o swojej pracy, pokazała jakie lekarstwa oraz witaminy można w niej kupić. Wytłumaczyła, co to jest recepta i jak ją można zrealizować. Dzieci miały okazję obejrzeć różne preparaty lecznicze, kosmetyki i witaminy. Dowiedziały się również, ze możemy leki zamówić oraz płacić kartą płatniczą. Dzięki takiej wizycie przedszkolaki wiedzą, co można w aptece kupić, jak walczyć z chorobą i dbać o zdrowie.

Serdecznie dziękujemy mamie Michałka za pouczające i ciekawe spotkanie.

Marzena Sobczyk

Przedszkolaki w Danielówce

Zdjęcia TUTAJ:

Zajęcia kulinarne w plenerze

Przedszkolaki w ramach zajęć dodatkowych spędzały dzień w pobliżu przedszkola – na placu przed budynkiem. Rodzice Tymoteusza ustawili stoły oraz grilla, na którym  smażyły się kiełbaski i kaszanki. Dzieci w tym czasie bawiły się beztrosko w swoje ulubione zabawy bieżne, korzystały z huśtawek oraz różnorodnych zabaw podwórkowych organizowanych przez wychowawców. Kiedy wszyscy zasiedli do wspólnego stołu, miło było powspominać razem spędzony czas, gdyż dla Starszaków będą to ostatnie dni spędzone w przedszkolu – od września czeka na nich kl. I.  Dzień ten na pewno długo zostanie w pamięci przedszkolakom. Bardzo dziękujemy Rodzicom za wielkie zaangażowanie i pomoc.

Marzena Sobczyk, Agnieszka Piskorek

Dzień Mamy w Przedszkolu


Jak co roku dzieci z przedszkola przedstawiły dla swoich mam program artystyczny. Przedszkolaki w obecności zaproszonych gości recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Mamy z dumą i ze wzruszeniem słuchały  swoich pociech. Po zakończonej części artystycznej otrzymały laurki, kwiatki, słodkie buziaki oraz najserdeczniejsze życzenia płynące z małych serduszek swoich dzieci. Przy słodkim poczęstunku wraz z dziećmi spędziły miłe chwile na rozmowach. Pani dyrektor I. Orzechowska i pan dyrektor J.Zięba podziękowali wszystkim mamom za przybycie na uroczystość, życząc dużo radości, uśmiechu na co dzień i pociechy z dzieci.

Anna Błotnicka, Ewelina Dumin, Alina Czarny Marszałek

Zdjęcia TUTAJ:

W 98 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II


18 maja wszystkie przedszkolaki uczciły rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Tego dnia w każdej grupie odbyły się rozmowy na temat naszego wielkiego rodaka. Dzieci poznały wiele ciekawostek z Jego życia, oglądały zdjęcia oraz prezentację. Słuchały ulubioną pieśń św. Jana Pawła II - ,,Barkę”. Dla ukochanego papieża dzieci pokolorowały kwiaty, którymi ozdobiły Jego portret.

Anna Błotnicka, Alina Czarny Marszałek, Ewelina Dumin, Małgorzata Stróżykowska

Zdjęcia Tutaj:

 

Wizyta na stacji paliw „KUŹNIA”

Na zaproszenie mamy Szymona  dnia 10.05.2018 r. przedszkolaki z zajęć dodatkowych udały się na  stację paliw „Kuźnia”. Tam poznały krótką historię założenia firmy oraz logo. Poznały, na czym polega praca osoby obsługującej stację paliw. Dzieci dowiedziały się także, że paliwo- benzyna powstaje z ropy. Następnie maluchy zobaczyły, co mieści się pod tzw. „chlebakiem”, gdzie znajdują się zbiorniki paliwa oraz jak działa dystrybutor. Serdecznie dziękujemy pani Justynie za poświęcony nam czas oraz drobne upominki.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Uroczyste obchody Dnia Ziemi

Dzień Ziemi ma na celu promowanie ekologicznych nawyków oraz zwrócenie uwagi na problemy dotyczące zanieczyszczania ziemi. Z tej okazji przedszkolaki zapoznały się z kodeksem młodego ekologa i wiedzą jak ważna jest dla wszystkich „zdrowa przyroda”. Przygotowały również pokaz mody ekologicznej, w którym wystąpiły podczas przedstawienia na Dzień Ziemi. Barwne stroje wykonane z reklamówek foliowych, worków, gazet, tworzyw sztucznych, płyt i bibuły bardzo spodobały się widowni. Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie pozostaną wielbicielami Ziemi i ekologami w dalszym, dorosłym życiu.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

"Każde dziecko wie, że patriotą zostać chce."

Patriotyzm wyraża się w przywiązaniu do swej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej, w szacunku do ludzi, którzy ją tworzyli. Głównym zadaniem przedszkola jest budzenie u dzieci miłości do małej i wielkiej Ojczyzny przez ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej.
"Kim jesteś? Jestem Polakiem." Na zajęciach patriotycznych, które odbyły się we wszystkich grupach przedszkolnych przez kilka dni dzieci uczyły się znaczenia tych słów. Poznały symbole narodowe, najważniejsze miejsca dla Polski, "Legendę o Białym Orle", śpiewały piosenki oraz recytowały wiersz W. Bełzy "Katechizm polskiego dziecka". Obejrzały też przedstawienie przygotowane przez dzieci szkolne z okazji 3 Maja.

Podsumowaniem zajęć były ekspozycje prac plastycznych we wszystkich salach inspirowane symbolami narodowymi.

A. Błotnicka, A. Czarny Marszałek, E. Dumin

Zdjęcia TUTAJ:

WYCIECZKA  DO  SALI  ZABAW  ,,FIGLORAJ”  W  PRZEDBORZU


W środę, 28.03.2018r. grupa 3 – 4 latków w ramach zajęć wybrała się do sali zabaw ,,Figloraj”. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazd związany był z wieloma emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. Celem naszej wycieczki była przede wszystkim integracja dzieci, rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci oraz stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu. Przedszkolaki rozwijały i doskonaliły  sprawności ruchowe, zręczności oraz orientację przestrzenną. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenów z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini pojazdów, armatek na piłeczki i koników. Zabawy przebiegły w bardzo wesołej i radosnej atmosferze. Dzieci miały okazję aktywnie spożytkować swoją energię, ćwiczyć koordynację wzrokowo – ruchową i  umiejętności manipulacyjne. Dwie godziny zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, minęły nam bardzo szybko. Maluszki były zachwycone nowo poznanym miejscem, a uśmiech z ich twarzy nie zniknął do końca dnia. Dziękujemy Panu Wójtowi Gminy Kluczewsko – Rafałowi Pałce za sfinansowanie kosztów przejazdu autokarem. 

Alina Czarny Marszałek

Zdjęcia TUTAJ:

Nasze Przedszkolaki powitały Wiosnę!!!

Zdjęcia TUTAJ:

Smaczne i zdrowe koktajle owocowe

Z myślą o witaminkach dzieci z zajęć dodatkowych wraz z panią  przygotowały zdrowe koktajle owocowe z naturalnego jogurtu, jabłek, gruszek, bananów i winogron. Przed  przystąpieniem  do pracy przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia koktajlu – blenderem. Pod nadzorem pani przedszkolaki wrzucały owoce  do blendera i mogły patrzeć jak powstaje koktajl. Na koniec wszystkich czekała degustacja. Koktajle były pyszne.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

„W starym kinie”

Zarówno dzieci, jak i dorośli lubią bajki, które można opowiadać na wiele sposobów. Bajki wyświetlane z rzutnika „Ania” nadal przyciągają uwagę najmłodszych. Zawierają one piękne przesłania i morały. Nie ma w nich agresji i przemocy. W dniu 16.03.2018r. w sali telewizyjnej dzieci obejrzały „Czerwonego Kapturka” oraz „Przygody Koszałka Opałka”. Dzieciom bardzo podobały się nie tylko bajki, ale także dawny sposób ich przekazu.

Marzena Sobczyk

Zdjecia TUTAJ:

Dzień Kobiet w przedszkolu

8 marca to wyjątkowy dzień w roku, bo dziś swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Chłopcy z naszego przedszkola stali się dziś prawdziwymi dżentelmenami - obdarowali swoje koleżanki,  panią Dyrektor,  panie z obsługi i panie kucharki miłymi życzeniami i laurkami oraz kwiatami własnoręcznie zrobionymi. W dniu swojego święta wszystkie dziewczynki i panie usłyszały wiele miłych słów od przedszkolaków –serdecznie dziękujemy za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech.

Marzena Sobczyk

Zdrowe i smaczne kanapki naszych przedszkolaków

Przez cały rok propagujemy w naszym przedszkolu prawidłowe odżywianie się. Dlatego też przedszkolaki z  zajęć dodatkowych podjęły wielkie wyzwanie, robiąc smaczne kolorowe a przede wszystkim zdrowe kanapki.
Zanim jednak do tego przystąpiły dowiedziały się jakie produkty należy jeść żeby być zdrowym, dlaczego musimy się zdrowo odżywiać? Zostały zapoznane z piętrami piramidy zdrowia. Następnie nazywały produkty, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki.
Na stoliku znajdowały się ułożone na talerzach: listki sałaty, masło, pieczywo, jajka, ser żółty, warzywa. Po umyciu rąk, dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie ułożyły na kromkach wybrane przez siebie produkty.
Wszystkie ochoczo wzięły się do pracy i z wielkim apatytem zjadły, przygotowane przez siebie, pyszne kanapki. Dzięki takim zajęciom dziecko kształci w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwija kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

5-6 latki w Figloraju

Zdjecia TUTAJ:

Bal karnawałowy w przedszkolu

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień    niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą    przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. W naszym przedszkolu taki bal odbył się 31 stycznia 2018r. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki. Podczas trwania zabawy odbyły się różne zabawy i konkursy. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu. Niezliczone księżniczki, towarzyszący im kowboje, królewny, motylki, pszczółki, policjanci oraz Spider-Mana, a także  inne  postacie bajkowe opanowały na kilka godzin przedszkole. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

 Alina Czarny Marszałek

Zdjęcia TUTAJ:

Dzień Babci i Dziadka

Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków. Zawsze mają dla nich czas, są cierpliwi, umieją pocieszyć,  a przed wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. W podzięce za ich wielkie serce, dzieci zaprosiły swoje  babcie i dziadków na uroczystość do przedszkola. Przybyłych gości powitała Pani dyrektor Irena Orzechowska oraz Pan dyrektor Jacek Zięba, składając im serdeczne życzenia. Następnie dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały program artystyczny. 3 - 4 latki przedstawiły inscenizację ,,Kaczki Dziwaczki". Oprócz montażu słowno - muzycznego, dziadkowie obejrzeli tańce:,,Przedszkolna samba' i ,,Pani Zima" w wykonaniu grupy OA, natomiast grupa OB przygotowała inscenizację muzyczno - taneczną ,,Świąteczne zamieszanie". Wszystkie dzieci wspólnie zatańczyły i zaśpiewały ,,Kaczuszki".  Dziadkowie ze wzruszeniem patrzyli na swoje wnuczęta,  głośnymi brawami dziękowali za występy. Na  zakończenie dzieci wręczyły dziadkom laurki i wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy poczęstunek.

Zdjęcia TUTAJ:

Wigilia w przedszkolu

Świąteczny nastrój zapanował w przedszkolu 21 grudnia, kiedy to dzieci spotkały się na wspólnej Wigilii. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem , składanie sobie świątecznych życzeń i śpiewanie kolęd. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Nastał cudowny dla wszystkich czas- Boże Narodzenie. Wszystkim dzieciom, ich rodziną i przyjaciołom  Przedszkola życzymy prawdziwie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby były one ciepłe w sercu, zimowe na zewnątrz, wypełnione radością i miłością oraz Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, niosącego optymizm, wiarę, szczęście i zdrowie.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Wigilia w grupie 3-4-latków

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w grupie 3 – 4-latków zakończył się wspólną wigilią, która odbyła się 20 grudnia. Dzieci w tym dniu wspólnie kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły wspólnie wybrane potrawy wigilijne. Takie chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Irena Orzechowska złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Celem takiej uroczystości jest integracja dzieci, wprowadzenie świątecznego nastroju oraz wspólne kolędowanie.
 
Alina Czarny Marszałek
Zdjęcia TUTAJ:

 

Świątecznie spotkanie w przedszkolu

Przedszkolaki z oddziału 0b zorganizowały świąteczne spotkanie na które zaprosili rodziców. Dzieci przygotowały występ podczas którego przez salę przedszkolną przewijały się diabełki i aniołki, odegrane zostały scenki przygotowania do świąt , były też tańce i śpiew. Po owacjach kończących udany występ, pociechy wraz z rodzicami zabrały się za dekorowanie bombek. W ruch poszły cekiny, wstążki i inne ozdoby. Przy dźwiękach kolęd, w bardzo miłej, świątecznej atmosferze spędziliśmy wspólnych kilka chwil. Rodzice zapewniali, że wykonana wspólnymi siłami bombeczka zawiśnie w honorowym miejscu na choince i będzie  pamiątką na następne lata.

Ewelina Dumin

Zdjęcia TUTAJ:

Święty Mikołaj w Naszym Przedszkolu

3-4 latki

Zdjęcia TUTAJ:

Klasa 0A

Zdjęcia TUTAJ:

Klasa 0B

Zdjęcia TUTAJ:

Andrzejki w Przedszkolu

Zdjęcia TUTAJ:

Pokochaj Pluszowego Misia

Kto jest dzieci przyjacielem?

Mały miś.
Kto tajemnic zna tak wiele?
Mały mis.
Miś choć mały, choć nieśmiały,
wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały.
Każdy misia swego ma.

24 listopada dzieci z przedszkola i grupy 0A wspólnie świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każdy maluch przyniósł do przedszkola swojego pluszowego przyjaciela. Dzieci opowiadały o swoich maskotkach, poznały też historię misia oraz bohaterów literackich i filmowych. Obejrzały jedną z najbardziej popularnych bajek „Miś Uszatek”. Dzieci brały udział w zabawach muzyczno- ruchowych, zabawach z chustą animacyjną oraz tańczyły ze swoimi misiami. Na zakończenie spotkania Miś zaprosił dzieci na „słodkie, małe co nie co”.Wielką atrakcją był „Misiowy Tort” z fajerwerkami.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych
Zdjęcia TUTAJ:

Zajęcia kulinarne - pieczemy babeczki

Może nie każdy dorosły uważa, że gotowanie to przyjemność, ale z pewnością myśli tak każde dziecko. Mieszanie, ugniatanie, poznawanie nowych smaków i zapachów oraz dzielenie się wiedzą, sprawia dzieciom wiele radości.

Specjalnie na tą okazję zaplanowaliśmy różnorodne zajęcia kulinarne, podczas których młodzi kucharze będą samodzielnie przygotowywać pyszne i zdrowe potrawy, a w międzyczasie ciekawie spędzą czas na grach i zabawach towarzyszących wspólnemu gotowaniu.

Na początku zajęć dzieci rozpoznawały i nazywały przygotowane produkty, omawiały przybory wykorzystywane w przygotowywaniu ciast, aż w końcu zabrały się za robienie babeczek. Zapach piekących się babeczek wypełnił całe przedszkole. Przedszkolaki świetnie się bawiły i z przyjemnością zajadały swoje  wypieki.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Relaksujący dzień w przedszkolu

17 listopada przedszkolaki podczas zajęć w przedszkolu poznawały różne techniki masażu. Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Stobienieckiej, dzieci  miały możliwość skorzystania z masażu wykonywanego lodem, olejkami, czekoladą oraz gorącymi kamieniami. Zajęcia  odbywały się przy dźwiękach hawajskiej muzyki, która niezwykle odprężała, a powietrzu czuć było piękne zapach aromatycznych olejków.  Najwięcej atrakcji dostarczył masaż twarzy wykonany z wykorzystaniem czekolady, a najwięcej nieuzasadnionej obawy wzbudzały bańki chińskie.  Podczas zabaw pobudzone zostały zmysły zapachu, słuchu, dotyku oraz smaku. Pani Małgosia z wielka pasją opowiadała o tajnikach masażu, zachęcała do korzystania z dobrodziejstw jakie niesie za sobą masaż leczniczy czy relaksacyjny. Zaprezentowała przyniesione przez siebie rekwizyty m.in. stół do masażu, chusty, hawajskie kwiaty.

Serdecznie dziękujemy naszemu miłemu gościowi za poświęconym nam czas oraz zafundowanie dnia pełnego pozytywnych wrażeń i dostarczenie wielu atrakcji.

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ JEŻA

10. 11. 2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z okazji Dnia Jeża. Celem tego nietypowego święta było zapoznanie dzieci z życiem jeża i jego środowiskiem przyrodniczym. Przedszkolaki z radością obejrzały prezentację i wysłuchały ciekawostek o bohaterze dnia. Chętnie rozwiązywały zagadki i bawiły się przy „jeżykowych” piosenkach. Aktywnie brały udział w zabawach. Na zakończenie zajęć wykonały jeże stosując różne techniki plastyczne. Niespodzianką były maskotki jeżyki, które dzieci zabrały do domów.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

ŚNIADANIE DAJE MOC!!!

8 listopada nasze przedszkolaki  przystąpiły do ogólnopolskiej akcji Śniadanie Daje Moc, polegającej na zorganizowaniu  wspólnego zdrowego śniadania. W poszczególnych grupach przedszkolnych  panowała duża różnorodność jeśli chodzi o rodzaj posiłków oraz  sposób ich przygotowania. Praktyczne działania poprzedzone były pokazem i pogadanką na temat  zdrowego trybu życia. Przy wspólnym stole, dzieci  tworzyły kolorowe kanapki z produktów, które przygotowały im wychowawczynie. Podczas spożywania wspólnego śniadania zwracano uwagę na wartości odżywcze i kulturę jedzenia. Całej akcji towarzyszyła miła atmosfera.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

ZAPALENIE ZNICZY NA GROBACH POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY

Jesienny spacer

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów. Ostatnie dni były  wyjątkowo ciepłe, dlatego też zachęciły  przedszkolaków  do spacerów. Dzieci podziwiały las w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrody. Na zakończenie spacerów  nie zabrakło wspólnej zabawy.

Przedszkole

Spotkanie w Parku

Miniony tydzień rozpieszczał nas pokazując prawdziwe, piękne oblicze złotej polskiej jesieni. Korzystając ze słonecznej pogody, otuleni promykami słońca zerówkowicze udali się na spotkanie
z Panią Jesień do parku. Przedszkolaki w tym dniu miały okazję poznać swoich rówieśników z przedszkola w Dobromierzu i wspólnie zmienić się w przyrodniczych detektywów. Dzieci chętnie spacerowały alejkami parku, rozpoznawały gatunki drzew oraz zbierały jesienne skarby.  Po niecodziennej lekcji przyrody,  udali się na plac zabaw, korzystając z jego licznych atrakcji. Niektóre dzieci  chętnie gimnastykowały swoje ciało na siłowni, która znajduje się na powietrzu inne miło spędzały czas baraszkując wśród  kolorowych liści.

Spacer przebiegał w atmosferze przyjaźni a dziecięcy śmiech słychać było w całym Kluczewsku, co jest najlepszym dowodem na świetną zabawę. Przedszkolaki umówiły się na kolejne spotkanie wiosną w tym samym miejscu aby sprawdzić czy park się zmieni oraz czy oni za kilka miesięcy odnajdą poznanego dziś kolegę.

A. Błotnicka, E. Dumin, M. Sobczyk

Dziecięcy raj.

Sala zabaw „Figloraj” w Przedborzu to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez naszych przedszkolaków. Dzieci zawsze chętnie i licznie uczestniczą w wyjazdach do krainy dziecięcej zabawy. 16 października przedszkolaki z oddziałów zerowych spędzali  czas na fantastycznej zabawie, korzystając z licznych atrakcji bawialni. Tunele, zjeżdżalnie, baseny kulkowe były oblegane a dziecięcy, radosny śmiech świadczył o znakomitej zabawie.  Dzieci stwierdziły, że czas płynie tam zbyt szybko i już z niecierpliwością czekają na kolejną wizytę w tym uroczym miejscu.

A. Błotnicka, E. Dumin, M. Sobczyk

Czyste ręce, ważna sprawa.

Światowy Dzień Mycia Rąk to święto, którego celem jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Organizowana akcja we wszystkich oddziałach przedszkolnych  ma na celu pomóc dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, oraz wdrożenie do nawyku mycia rączek przed jedzeniem, czy po wyjściu z toalety.

Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od   przeczytania wiersza napisanego przez Juliana Tuwima pt. „List do dzieci”. Następnie przedszkolaki rozmawiały na temat zarazków i bakterii, dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie bawiliśmy się z  piosenką „Umyjemy brudne ręce”, wysłuchaliśmy także bajki o królewnie, która nie chciała myć rąk.

Na koniec spotkania dzieci składały uroczyste ślubowanie: „Uroczyście ślubuję zawsze myć ręce wodą i mydłem przed jedzeniem i po wizycie w toalecie”.

Wychowawczynie przedszkola

,,Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”.

Dnia 13.10.2017r w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia pod hasłem ,,Owocowy dzień”. W tym dniu we wszystkich grupach zagościły owoce. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę pełnią one w odżywianiu. Przedszkolaki prezentowały wiersze i piosenki o owocach, odgadywały zagadki, wykonywały prace plastyczne. Wiele radości sprawiła dzieciom degustacja przygotowanych wcześniej owocowych smakołyków.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

Sprzątanie świata w Przedszkolu

"Jestem małym ekologiem,
O przyrodę zawsze dbam.
Chcę by na naszej pięknej Ziemi
Przyjemniej wszystkim żyło się nam!"

26 września przedszkolaki z zajęć dodatkowych z wielkim entuzjazmem uczestniczyły w akcji „Sprzątanie świata”. Dzień rozpoczął się od pogadanki na temat: „Dlaczego należy dbać o środowisko, w którym żyjemy?". Wyposażone w worki oraz rękawiczki ochronne dzieci wyruszyły na poszukiwanie śmieci, sprzątały  teren wokół szkoły. Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się sumiennie wykonać swoje zadanie. Poprzez udział w takich akcjach rozwijana jest w dzieciach potrzeba dbania o przyrodę po to, aby mogły korzystać z jej uroków.     Mamy więc nadzieję, że udział przedszkolaków w SPRZĄTANIU SWIATA już zaczyna przynosić efekty dla nas WSZYSTKICH!

Marzena Sobczyk

Zajęcia warsztatowe w bibliotece szkolnej

W dniu 22 września grupa dzieci uczestniczących w zajęciach dodatkowych odwiedziła bibliotekę szkolną. Maluchy były pod wielkim wrażeniem tego miejsca. Dzieci obejrzały regały z książkami i czasopismami o tematyce dziecięcej. Zostały również zapoznane z zasadami korzystania z biblioteki oraz z zaletami czytania książek. Poznały baśń o wawelskim smoku. Następnie uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, podczas których kolorowały wawelskiego smoka.
 

Marzena Sobczyk

Najmłodsze przedszkolaki z wizytą w bibliotece szkolnej

W piątek 15.05 najmłodsze  przedszkolaki odwiedziły  bibliotekę  szkolną. Dzieci były zafascynowane magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich bywało wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, jednak dla większości była to pierwsza wizyta. Przedszkolaki dowiedziały się co to za miejsce, jak nazywa się osoba, która tu pracuje, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy korzystać z księgozbioru. Pani Małgosia pokazała dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom najmniejsze książeczki z działu dziecięcego. Na zakończenie spotkania została przeczytana dzieciom należącym do najmłodszej grupy przedszkolnej książeczka Agnieszki Kmity pt. "Uczynne kotki". Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia. Dzieci obiecały pani Małgosi, że niedługo znów ją odwiedzą.

Alina Czarny Marszałek

Rok Szkolny 2016/2017

PRZEDSZKOLAKI W FOGLORAJU

W roku szkolnym 2016/2017 dzieci z wszystkich grup przedszkolnych w Z.P.S. Kluczewsko kilkakrotnie wyjeżdżały do sali zabaw „Figloraj” w Przedborzu. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazdy związane były z wielkimi emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. Celem naszych wycieczek była przede wszystkim integracja grup, rozwijanie motoryki dużej i małej oraz stwarzanie możliwości radosnego spędzania czasu. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini-pojazdów, armatek na piłeczki, tuneli, pociągu i koników. Przedszkolaki były zachwycone nowo poznanym miejscem.

Dziękujemy władzom Urzędu Gminy w Kluczewsku za udostępnienie autokaru i sponsorowanie przejazdu do sali zabaw „Figloraj”.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ MAMY

Zdjęcia TUTAJ:

ROBOT DASH Z WIZYTĄ U 3-4 LATKÓW

Niecodzienny gość odwiedził maluszków w dniu 29.03.2017 r. Pani Małgorzata Lipniak w ramach nauki programowania przeprowadziła prezentację robota o imieniu Dash. Gość przywitał się z przedszkolakami a następnie prezentował swoje umiejętności: wydawał sygnały świetlne, naśladował odgłosy zwierząt. Dzieci zaprosiły robota Dash na kolejne spotkanie.

Zdjęcia TUTAJ:

SMACZNY I ZDROWY KOKTAIL OWOCOWY

Dzieci z zajęć dodatkowych w przedszkolu doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się m.in. prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach postanowiliśmy zrobić koktajl owocowy. Aby go przyrządzić dzieci przyniosły do przedszkola różne owoce. Przed przystąpieniem do pracy maluchy zapoznały się z wyglądem, budową i działaniem blendera. Utrwaliły także zasady bezpieczeństwa. Zadanie  okazało  się niezwykle proste.  Była  to prawdziwa  ,,bomba  witaminowa''. Uśmiech  na  twarzach  dzieci  gościł  przez  cały  proces  przyrządzania koktajli,  a jeszcze szerzej  uśmiechnięte  buzie  pojawiły  się  po  wypiciu  pysznych,   jednocześnie zdrowych i odżywczych  napojów.   

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ WIOSNY W NASZYM PRZEDSZKOLU

W dniu 23 marca 2017 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie „pożegnania zimy”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Wszystkie grupy zebrały się w jednej sali, aby wspólnie powitać Panią Wiosnę. Podczas zabaw dzieci miły okazję przywołać wiosnę piosenkami i głośnymi okrzykami. Jakież było ich zdumienie i radość, gdy pojawiła się Pani Wiosna i zaprosiła dzieci na wiosenny spacer. Wokół przedszkola ruszył barwny korowód. Przedszkolaki radośnie śpiewały piosenki wiosenne i skandowały hasło: „Witaj Wiosno!”. Na zakończenie pochodu wszyscy pożegnali Marzannę, która odeszła do „Krainy Wiecznych Śniegów”. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła. Mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

"FIGLORAJ" PRZEDBÓRZ

Zdjęcia TUTAJ:

SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO – robimy kanapki z pastą

28 lutego 2017r. realizowane były kolejne zajęcia w ramach warsztatów kulinarnych  „Tukanowy Szef Kuchni”, w których wzięły udział przedszkolaki uczęszczające na zajęcia dodatkowe. Maluchy podjęły wielkie wyzwanie – same musiały przygotować pasty do kanapek. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia past kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że dzieci lubią kanapki z pastą, gdyż nawet największe "niejadki" zjadły swoje kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie i kolorowo.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ

JAŚ I MAŁGOSIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Zdjęcia TUTAJ:

BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe. W dniu 15 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci.  W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz schrupać wafelka czy  pączka. Przedszkolaki poprzez zabawę rozwijały umiejętności współżycia i współdziałania w grupie, rozwijały śmiałość w kontaktach z rówieśnikami, umocniły wiarę  we własne możliwości, wzmacniały poczucia własnej wartości. Bal dostarczył wszystkim wiele  radości. Następny bal karnawałowy już za rok.

Marzena Sobczyk, Alina Czarny Marszałek

Zdjęcia TUTAJ:

WALENTYNKI W NASZYM PRZEDSZKOLU

14 lutego dzieci w Przedszkolu  świętowały Walentynki. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich pojęć jak szczęście, miłość, przyjaźń. Po zapoznaniu dzieci z tradycją tego święta, odbył się Bal Walentynkowy.  Dzieci przy muzyce dawały upust swojej fantazji, stworzyły żywe serce, uczestniczyły w licznych zabawach ruchowych i plastycznych, mogły wykazać się swoją wyobraźnią i kreatywnością. Przedszkolaki szczerze i otwarcie okazywały radość i sympatię w stosunku do innych. Umiejętność mówienia o swoich uczuciach i sprawiania radości innym będą doskonalić przez kolejne dni roku.

Alina Czarny Marszałek, Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPACH PRZEDSZKOLNYCH

W Przedszkolu zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 24 i 25 stycznia w grupach przedszkolnych odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie Pani Dyrektor Irena Orzechowska przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i  złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. 

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

Wigilia w Przedszkolu

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru
przyniesie Wam spokój i radość…

W środę 21 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Irena Orzechowska złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Święty Mikołaj u Przedszkolaków

Zdjęcia TUTAJ: