Losowy obrazek

Wizyty

free counters

Uroczystości i wydarzeniaDrukuj

Rok Szkolny 2017/2018

Smaczne i zdrowe koktajle owocowe

Z myślą o witaminkach dzieci z zajęć dodatkowych wraz z panią  przygotowały zdrowe koktajle owocowe z naturalnego jogurtu, jabłek, gruszek, bananów i winogron. Przed  przystąpieniem  do pracy przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia koktajlu – blenderem. Pod nadzorem pani przedszkolaki wrzucały owoce  do blendera i mogły patrzeć jak powstaje koktajl. Na koniec wszystkich czekała degustacja. Koktajle były pyszne.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

„W starym kinie”

Zarówno dzieci, jak i dorośli lubią bajki, które można opowiadać na wiele sposobów. Bajki wyświetlane z rzutnika „Ania” nadal przyciągają uwagę najmłodszych. Zawierają one piękne przesłania i morały. Nie ma w nich agresji i przemocy. W dniu 16.03.2018r. w sali telewizyjnej dzieci obejrzały „Czerwonego Kapturka” oraz „Przygody Koszałka Opałka”. Dzieciom bardzo podobały się nie tylko bajki, ale także dawny sposób ich przekazu.

Marzena Sobczyk

Zdjecia TUTAJ:

Dzień Kobiet w przedszkolu

8 marca to wyjątkowy dzień w roku, bo dziś swoje święto obchodzą wszystkie kobiety, zarówno te duże, jak i te małe. Chłopcy z naszego przedszkola stali się dziś prawdziwymi dżentelmenami - obdarowali swoje koleżanki,  panią Dyrektor,  panie z obsługi i panie kucharki miłymi życzeniami i laurkami oraz kwiatami własnoręcznie zrobionymi. W dniu swojego święta wszystkie dziewczynki i panie usłyszały wiele miłych słów od przedszkolaków –serdecznie dziękujemy za piękne życzenia, kwiaty i promienny uśmiech.

Marzena Sobczyk

Zdrowe i smaczne kanapki naszych przedszkolaków

Przez cały rok propagujemy w naszym przedszkolu prawidłowe odżywianie się. Dlatego też przedszkolaki z  zajęć dodatkowych podjęły wielkie wyzwanie, robiąc smaczne kolorowe a przede wszystkim zdrowe kanapki.
Zanim jednak do tego przystąpiły dowiedziały się jakie produkty należy jeść żeby być zdrowym, dlaczego musimy się zdrowo odżywiać? Zostały zapoznane z piętrami piramidy zdrowia. Następnie nazywały produkty, z których można zrobić smaczne i zdrowe kanapki.
Na stoliku znajdowały się ułożone na talerzach: listki sałaty, masło, pieczywo, jajka, ser żółty, warzywa. Po umyciu rąk, dzieci samodzielnie smarowały pieczywo masłem, a następnie ułożyły na kromkach wybrane przez siebie produkty.
Wszystkie ochoczo wzięły się do pracy i z wielkim apatytem zjadły, przygotowane przez siebie, pyszne kanapki. Dzięki takim zajęciom dziecko kształci w sobie odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwija kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

5-6 latki w Figloraju

Zdjecia TUTAJ:

Bal karnawałowy w przedszkolu

Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień    niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą    przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas. W naszym przedszkolu taki bal odbył się 31 stycznia 2018r. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje wspaniale bawiły się w rytm muzyki. Podczas trwania zabawy odbyły się różne zabawy i konkursy. Wspólna zabawa przysporzyła wiele radości naszym pociechom, a to było głównym celem naszego balu. Niezliczone księżniczki, towarzyszący im kowboje, królewny, motylki, pszczółki, policjanci oraz Spider-Mana, a także  inne  postacie bajkowe opanowały na kilka godzin przedszkole. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia.

Alina Czarny Marszałek

Zdjęcia TUTAJ:

Dzień Babci i Dziadka

Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków. Zawsze mają dla nich czas, są cierpliwi, umieją pocieszyć,  a przed wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. W podzięce za ich wielkie serce, dzieci zaprosiły swoje  babcie i dziadków na uroczystość do przedszkola. Przybyłych gości powitała Pani dyrektor Irena Orzechowska oraz Pan dyrektor Jacek Zięba, składając im serdeczne życzenia. Następnie dzieci z poszczególnych grup zaprezentowały program artystyczny. 3 - 4 latki przedstawiły inscenizację ,,Kaczki Dziwaczki". Oprócz montażu słowno - muzycznego, dziadkowie obejrzeli tańce:,,Przedszkolna samba' i ,,Pani Zima" w wykonaniu grupy OA, natomiast grupa OB przygotowała inscenizację muzyczno - taneczną ,,Świąteczne zamieszanie". Wszystkie dzieci wspólnie zatańczyły i zaśpiewały ,,Kaczuszki".  Dziadkowie ze wzruszeniem patrzyli na swoje wnuczęta,  głośnymi brawami dziękowali za występy. Na  zakończenie dzieci wręczyły dziadkom laurki i wszyscy zostali zaproszeni na przygotowany przez mamy poczęstunek.

Zdjęcia TUTAJ:

Wigilia w przedszkolu

Świąteczny nastrój zapanował w przedszkolu 21 grudnia, kiedy to dzieci spotkały się na wspólnej Wigilii. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem , składanie sobie świątecznych życzeń i śpiewanie kolęd. Cała uroczystość przebiegła w bardzo miłej atmosferze, wywołując radość i uśmiech na twarzach dzieci. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.

Nastał cudowny dla wszystkich czas- Boże Narodzenie. Wszystkim dzieciom, ich rodziną i przyjaciołom  Przedszkola życzymy prawdziwie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia. Aby były one ciepłe w sercu, zimowe na zewnątrz, wypełnione radością i miłością oraz Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, niosącego optymizm, wiarę, szczęście i zdrowie.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Wigilia w grupie 3-4-latków

Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w grupie 3 – 4-latków zakończył się wspólną wigilią, która odbyła się 20 grudnia. Dzieci w tym dniu wspólnie kolędowały, dzieliły się opłatkiem, składały sobie życzenia oraz zjadły wspólnie wybrane potrawy wigilijne. Takie chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Irena Orzechowska złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Celem takiej uroczystości jest integracja dzieci, wprowadzenie świątecznego nastroju oraz wspólne kolędowanie.
 
Alina Czarny Marszałek
Zdjęcia TUTAJ:

 

Świątecznie spotkanie w przedszkolu

Przedszkolaki z oddziału 0b zorganizowały świąteczne spotkanie na które zaprosili rodziców. Dzieci przygotowały występ podczas którego przez salę przedszkolną przewijały się diabełki i aniołki, odegrane zostały scenki przygotowania do świąt , były też tańce i śpiew. Po owacjach kończących udany występ, pociechy wraz z rodzicami zabrały się za dekorowanie bombek. W ruch poszły cekiny, wstążki i inne ozdoby. Przy dźwiękach kolęd, w bardzo miłej, świątecznej atmosferze spędziliśmy wspólnych kilka chwil. Rodzice zapewniali, że wykonana wspólnymi siłami bombeczka zawiśnie w honorowym miejscu na choince i będzie  pamiątką na następne lata.

Ewelina Dumin

Zdjęcia TUTAJ:

Święty Mikołaj w Naszym Przedszkolu

3-4 latki

Zdjęcia TUTAJ:

Klasa 0A

Zdjęcia TUTAJ:

Klasa 0B

Zdjęcia TUTAJ:

Andrzejki w Przedszkolu

Zdjęcia TUTAJ:

Pokochaj Pluszowego Misia

Kto jest dzieci przyjacielem?

Mały miś.
Kto tajemnic zna tak wiele?
Mały mis.
Miś choć mały, choć nieśmiały,
wielkie serce w sobie ma.
Pocieszyciel doskonały.
Każdy misia swego ma.

24 listopada dzieci z przedszkola i grupy 0A wspólnie świętowały Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każdy maluch przyniósł do przedszkola swojego pluszowego przyjaciela. Dzieci opowiadały o swoich maskotkach, poznały też historię misia oraz bohaterów literackich i filmowych. Obejrzały jedną z najbardziej popularnych bajek „Miś Uszatek”. Dzieci brały udział w zabawach muzyczno- ruchowych, zabawach z chustą animacyjną oraz tańczyły ze swoimi misiami. Na zakończenie spotkania Miś zaprosił dzieci na „słodkie, małe co nie co”.Wielką atrakcją był „Misiowy Tort” z fajerwerkami.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych
Zdjęcia TUTAJ:

Zajęcia kulinarne - pieczemy babeczki

Może nie każdy dorosły uważa, że gotowanie to przyjemność, ale z pewnością myśli tak każde dziecko. Mieszanie, ugniatanie, poznawanie nowych smaków i zapachów oraz dzielenie się wiedzą, sprawia dzieciom wiele radości.

Specjalnie na tą okazję zaplanowaliśmy różnorodne zajęcia kulinarne, podczas których młodzi kucharze będą samodzielnie przygotowywać pyszne i zdrowe potrawy, a w międzyczasie ciekawie spędzą czas na grach i zabawach towarzyszących wspólnemu gotowaniu.

Na początku zajęć dzieci rozpoznawały i nazywały przygotowane produkty, omawiały przybory wykorzystywane w przygotowywaniu ciast, aż w końcu zabrały się za robienie babeczek. Zapach piekących się babeczek wypełnił całe przedszkole. Przedszkolaki świetnie się bawiły i z przyjemnością zajadały swoje  wypieki.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Relaksujący dzień w przedszkolu

17 listopada przedszkolaki podczas zajęć w przedszkolu poznawały różne techniki masażu. Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Stobienieckiej, dzieci  miały możliwość skorzystania z masażu wykonywanego lodem, olejkami, czekoladą oraz gorącymi kamieniami. Zajęcia  odbywały się przy dźwiękach hawajskiej muzyki, która niezwykle odprężała, a powietrzu czuć było piękne zapach aromatycznych olejków.  Najwięcej atrakcji dostarczył masaż twarzy wykonany z wykorzystaniem czekolady, a najwięcej nieuzasadnionej obawy wzbudzały bańki chińskie.  Podczas zabaw pobudzone zostały zmysły zapachu, słuchu, dotyku oraz smaku. Pani Małgosia z wielka pasją opowiadała o tajnikach masażu, zachęcała do korzystania z dobrodziejstw jakie niesie za sobą masaż leczniczy czy relaksacyjny. Zaprezentowała przyniesione przez siebie rekwizyty m.in. stół do masażu, chusty, hawajskie kwiaty.

Serdecznie dziękujemy naszemu miłemu gościowi za poświęconym nam czas oraz zafundowanie dnia pełnego pozytywnych wrażeń i dostarczenie wielu atrakcji.

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ JEŻA

10. 11. 2017 r. w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z okazji Dnia Jeża. Celem tego nietypowego święta było zapoznanie dzieci z życiem jeża i jego środowiskiem przyrodniczym. Przedszkolaki z radością obejrzały prezentację i wysłuchały ciekawostek o bohaterze dnia. Chętnie rozwiązywały zagadki i bawiły się przy „jeżykowych” piosenkach. Aktywnie brały udział w zabawach. Na zakończenie zajęć wykonały jeże stosując różne techniki plastyczne. Niespodzianką były maskotki jeżyki, które dzieci zabrały do domów.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

ŚNIADANIE DAJE MOC!!!

8 listopada nasze przedszkolaki  przystąpiły do ogólnopolskiej akcji Śniadanie Daje Moc, polegającej na zorganizowaniu  wspólnego zdrowego śniadania. W poszczególnych grupach przedszkolnych  panowała duża różnorodność jeśli chodzi o rodzaj posiłków oraz  sposób ich przygotowania. Praktyczne działania poprzedzone były pokazem i pogadanką na temat  zdrowego trybu życia. Przy wspólnym stole, dzieci  tworzyły kolorowe kanapki z produktów, które przygotowały im wychowawczynie. Podczas spożywania wspólnego śniadania zwracano uwagę na wartości odżywcze i kulturę jedzenia. Całej akcji towarzyszyła miła atmosfera.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

ZAPALENIE ZNICZY NA GROBACH POLEGŁYCH ŻOŁNIERZY

Jesienny spacer

Jesień to piękna pora roku, pełna kolorów. Ostatnie dni były  wyjątkowo ciepłe, dlatego też zachęciły  przedszkolaków  do spacerów. Dzieci podziwiały las w jesiennej szacie, otaczającą przyrodę, rozpoznawały gatunki drzew, owoce i liście, które zbierały w celu wzbogacenia kącika przyrody. Na zakończenie spacerów  nie zabrakło wspólnej zabawy.

Przedszkole

Spotkanie w Parku

Miniony tydzień rozpieszczał nas pokazując prawdziwe, piękne oblicze złotej polskiej jesieni. Korzystając ze słonecznej pogody, otuleni promykami słońca zerówkowicze udali się na spotkanie
z Panią Jesień do parku. Przedszkolaki w tym dniu miały okazję poznać swoich rówieśników z przedszkola w Dobromierzu i wspólnie zmienić się w przyrodniczych detektywów. Dzieci chętnie spacerowały alejkami parku, rozpoznawały gatunki drzew oraz zbierały jesienne skarby.  Po niecodziennej lekcji przyrody,  udali się na plac zabaw, korzystając z jego licznych atrakcji. Niektóre dzieci  chętnie gimnastykowały swoje ciało na siłowni, która znajduje się na powietrzu inne miło spędzały czas baraszkując wśród  kolorowych liści.

Spacer przebiegał w atmosferze przyjaźni a dziecięcy śmiech słychać było w całym Kluczewsku, co jest najlepszym dowodem na świetną zabawę. Przedszkolaki umówiły się na kolejne spotkanie wiosną w tym samym miejscu aby sprawdzić czy park się zmieni oraz czy oni za kilka miesięcy odnajdą poznanego dziś kolegę.

A. Błotnicka, E. Dumin, M. Sobczyk

Dziecięcy raj.

Sala zabaw „Figloraj” w Przedborzu to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc przez naszych przedszkolaków. Dzieci zawsze chętnie i licznie uczestniczą w wyjazdach do krainy dziecięcej zabawy. 16 października przedszkolaki z oddziałów zerowych spędzali  czas na fantastycznej zabawie, korzystając z licznych atrakcji bawialni. Tunele, zjeżdżalnie, baseny kulkowe były oblegane a dziecięcy, radosny śmiech świadczył o znakomitej zabawie.  Dzieci stwierdziły, że czas płynie tam zbyt szybko i już z niecierpliwością czekają na kolejną wizytę w tym uroczym miejscu.

A. Błotnicka, E. Dumin, M. Sobczyk

Czyste ręce, ważna sprawa.

Światowy Dzień Mycia Rąk to święto, którego celem jest uświadomienie społeczeństwu na świecie, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Organizowana akcja we wszystkich oddziałach przedszkolnych  ma na celu pomóc dzieciom zrozumieć, jak ważne jest mycie rąk, oraz wdrożenie do nawyku mycia rączek przed jedzeniem, czy po wyjściu z toalety.

Ten wyjątkowy dzień rozpoczęliśmy od   przeczytania wiersza napisanego przez Juliana Tuwima pt. „List do dzieci”. Następnie przedszkolaki rozmawiały na temat zarazków i bakterii, dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Wspólnie bawiliśmy się z  piosenką „Umyjemy brudne ręce”, wysłuchaliśmy także bajki o królewnie, która nie chciała myć rąk.

Na koniec spotkania dzieci składały uroczyste ślubowanie: „Uroczyście ślubuję zawsze myć ręce wodą i mydłem przed jedzeniem i po wizycie w toalecie”.

Wychowawczynie przedszkola

,,Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”.

Dnia 13.10.2017r w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia pod hasłem ,,Owocowy dzień”. W tym dniu we wszystkich grupach zagościły owoce. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę pełnią one w odżywianiu. Przedszkolaki prezentowały wiersze i piosenki o owocach, odgadywały zagadki, wykonywały prace plastyczne. Wiele radości sprawiła dzieciom degustacja przygotowanych wcześniej owocowych smakołyków.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

Sprzątanie świata w Przedszkolu

"Jestem małym ekologiem,
O przyrodę zawsze dbam.
Chcę by na naszej pięknej Ziemi
Przyjemniej wszystkim żyło się nam!"

26 września przedszkolaki z zajęć dodatkowych z wielkim entuzjazmem uczestniczyły w akcji „Sprzątanie świata”. Dzień rozpoczął się od pogadanki na temat: „Dlaczego należy dbać o środowisko, w którym żyjemy?". Wyposażone w worki oraz rękawiczki ochronne dzieci wyruszyły na poszukiwanie śmieci, sprzątały  teren wokół szkoły. Przedszkolaki bardzo zaangażowały się w tę akcję i starały się sumiennie wykonać swoje zadanie. Poprzez udział w takich akcjach rozwijana jest w dzieciach potrzeba dbania o przyrodę po to, aby mogły korzystać z jej uroków.     Mamy więc nadzieję, że udział przedszkolaków w SPRZĄTANIU SWIATA już zaczyna przynosić efekty dla nas WSZYSTKICH!

Marzena Sobczyk

Zajęcia warsztatowe w bibliotece szkolnej

W dniu 22 września grupa dzieci uczestniczących w zajęciach dodatkowych odwiedziła bibliotekę szkolną. Maluchy były pod wielkim wrażeniem tego miejsca. Dzieci obejrzały regały z książkami i czasopismami o tematyce dziecięcej. Zostały również zapoznane z zasadami korzystania z biblioteki oraz z zaletami czytania książek. Poznały baśń o wawelskim smoku. Następnie uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, podczas których kolorowały wawelskiego smoka.
 

Marzena Sobczyk

Najmłodsze przedszkolaki z wizytą w bibliotece szkolnej

W piątek 15.05 najmłodsze  przedszkolaki odwiedziły  bibliotekę  szkolną. Dzieci były zafascynowane magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich bywało wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, jednak dla większości była to pierwsza wizyta. Przedszkolaki dowiedziały się co to za miejsce, jak nazywa się osoba, która tu pracuje, jak można stać się czytelnikiem biblioteki oraz jak należy korzystać z księgozbioru. Pani Małgosia pokazała dzieciom, gdzie znajduje się przeznaczony specjalnie dla nich regał z książkami. Następnie zaprezentowała i dała do obejrzenia dzieciom najmniejsze książeczki z działu dziecięcego. Na zakończenie spotkania została przeczytana dzieciom należącym do najmłodszej grupy przedszkolnej książeczka Agnieszki Kmity pt. "Uczynne kotki". Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze. Dla wielu przedszkolaków, była to pierwsza wizyta w „domu książek”, ale na pewno nie ostatnia. Dzieci obiecały pani Małgosi, że niedługo znów ją odwiedzą.

Alina Czarny Marszałek

Rok Szkolny 2016/2017

PRZEDSZKOLAKI W FOGLORAJU

W roku szkolnym 2016/2017 dzieci z wszystkich grup przedszkolnych w Z.P.S. Kluczewsko kilkakrotnie wyjeżdżały do sali zabaw „Figloraj” w Przedborzu. Dla niektórych przedszkolaków była to pierwsza podróż autokarem, dlatego wyjazdy związane były z wielkimi emocjami oraz oczekiwaniem na nowe przeżycia. Celem naszych wycieczek była przede wszystkim integracja grup, rozwijanie motoryki dużej i małej oraz stwarzanie możliwości radosnego spędzania czasu. Niezwykłą frajdą okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu przejść, zjeżdżalni i basenu z piłeczkami. Dzieci korzystały także z mini-pojazdów, armatek na piłeczki, tuneli, pociągu i koników. Przedszkolaki były zachwycone nowo poznanym miejscem.

Dziękujemy władzom Urzędu Gminy w Kluczewsku za udostępnienie autokaru i sponsorowanie przejazdu do sali zabaw „Figloraj”.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ MAMY

Zdjęcia TUTAJ:

ROBOT DASH Z WIZYTĄ U 3-4 LATKÓW

Niecodzienny gość odwiedził maluszków w dniu 29.03.2017 r. Pani Małgorzata Lipniak w ramach nauki programowania przeprowadziła prezentację robota o imieniu Dash. Gość przywitał się z przedszkolakami a następnie prezentował swoje umiejętności: wydawał sygnały świetlne, naśladował odgłosy zwierząt. Dzieci zaprosiły robota Dash na kolejne spotkanie.

Zdjęcia TUTAJ:

SMACZNY I ZDROWY KOKTAIL OWOCOWY

Dzieci z zajęć dodatkowych w przedszkolu doskonale wiedzą, że aby być zdrowym należy się m.in. prawidłowo odżywiać. Każdy przedszkolak rozumie potrzebę spożywania owoców i warzyw. Z myślą o witaminkach postanowiliśmy zrobić koktajl owocowy. Aby go przyrządzić dzieci przyniosły do przedszkola różne owoce. Przed przystąpieniem do pracy maluchy zapoznały się z wyglądem, budową i działaniem blendera. Utrwaliły także zasady bezpieczeństwa. Zadanie  okazało  się niezwykle proste.  Była  to prawdziwa  ,,bomba  witaminowa''. Uśmiech  na  twarzach  dzieci  gościł  przez  cały  proces  przyrządzania koktajli,  a jeszcze szerzej  uśmiechnięte  buzie  pojawiły  się  po  wypiciu  pysznych,   jednocześnie zdrowych i odżywczych  napojów.   

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ WIOSNY W NASZYM PRZEDSZKOLU

W dniu 23 marca 2017 r. dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie „pożegnania zimy”. Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Wszystkie grupy zebrały się w jednej sali, aby wspólnie powitać Panią Wiosnę. Podczas zabaw dzieci miły okazję przywołać wiosnę piosenkami i głośnymi okrzykami. Jakież było ich zdumienie i radość, gdy pojawiła się Pani Wiosna i zaprosiła dzieci na wiosenny spacer. Wokół przedszkola ruszył barwny korowód. Przedszkolaki radośnie śpiewały piosenki wiosenne i skandowały hasło: „Witaj Wiosno!”. Na zakończenie pochodu wszyscy pożegnali Marzannę, która odeszła do „Krainy Wiecznych Śniegów”. Dzieci stwierdziły zgodnie, że wiosna już przybyła. Mamy nadzieję, że zagości u nas na dobre.

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

"FIGLORAJ" PRZEDBÓRZ

Zdjęcia TUTAJ:

SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO – robimy kanapki z pastą

28 lutego 2017r. realizowane były kolejne zajęcia w ramach warsztatów kulinarnych  „Tukanowy Szef Kuchni”, w których wzięły udział przedszkolaki uczęszczające na zajęcia dodatkowe. Maluchy podjęły wielkie wyzwanie – same musiały przygotować pasty do kanapek. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Podczas robienia past kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę. Okazało się, że dzieci lubią kanapki z pastą, gdyż nawet największe "niejadki" zjadły swoje kanapki zrobione własnoręcznie, które wyglądały pięknie i kolorowo.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ

JAŚ I MAŁGOSIA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

Zdjęcia TUTAJ:

BAL KARNAWAŁOWY

Karnawał to czas balów, maskarad i zabaw. W czasie karnawału bawią się nie tylko dorośli. Jest to również wspaniała okazja do zabaw dla dzieci, którym ogromną radość sprawia wcielanie się w postacie bajkowe. W dniu 15 lutego w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał do wesołej zabawy. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim tym zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci.  W czasie balu dzieci mogły napić się soku oraz schrupać wafelka czy  pączka. Przedszkolaki poprzez zabawę rozwijały umiejętności współżycia i współdziałania w grupie, rozwijały śmiałość w kontaktach z rówieśnikami, umocniły wiarę  we własne możliwości, wzmacniały poczucia własnej wartości. Bal dostarczył wszystkim wiele  radości. Następny bal karnawałowy już za rok.

Marzena Sobczyk, Alina Czarny Marszałek

Zdjęcia TUTAJ:

WALENTYNKI W NASZYM PRZEDSZKOLU

14 lutego dzieci w Przedszkolu  świętowały Walentynki. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich pojęć jak szczęście, miłość, przyjaźń. Po zapoznaniu dzieci z tradycją tego święta, odbył się Bal Walentynkowy.  Dzieci przy muzyce dawały upust swojej fantazji, stworzyły żywe serce, uczestniczyły w licznych zabawach ruchowych i plastycznych, mogły wykazać się swoją wyobraźnią i kreatywnością. Przedszkolaki szczerze i otwarcie okazywały radość i sympatię w stosunku do innych. Umiejętność mówienia o swoich uczuciach i sprawiania radości innym będą doskonalić przez kolejne dni roku.

Alina Czarny Marszałek, Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W GRUPACH PRZEDSZKOLNYCH

W Przedszkolu zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Dnia 24 i 25 stycznia w grupach przedszkolnych odbyła się ta wspaniała impreza. Na wstępie Pani Dyrektor Irena Orzechowska przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami i  złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Po części artystycznej zaproszono babcie i dziadków  na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy. 

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

Wigilia w Przedszkolu

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru
przyniesie Wam spokój i radość…

W środę 21 grudnia odbyła się w naszym przedszkolu Wigilia. Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Także u nas nastał cudowny dla wszystkich czas – Boże Narodzenie. Wspaniałym momentem było dzielenie się opłatkiem i wspólne śpiewanie kolęd. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje. Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Irena Orzechowska złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Święty Mikołaj u Przedszkolaków

Zdjęcia TUTAJ:

Barbórka w Przedszkolu

"Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym!"

Barbórka – tradycyjne polskie święto górnicze, obchodzona jest na cześć św. Barbary, patronki górników. 4 grudnia to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Ten ważny dla każdego górnika dzień, uroczyście świętowaliśmy w naszym przedszkolu. Dzieci poznały legendy śląskie i bocheńskie, pracę górników, rysowały węglem, zdobyły wiedzę na temat właściwości tego minerału oraz jego powstania. Poznały również strój górnika, w skład którego zalicza się m.in. czako (czapkę z pióropuszem) – wysoką, sztywną czapkę. Dzieci z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonały czapkę górnika.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

Andrzejki w Naszym Przedszkolu

30 listopada dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych bawiły się na zabawach andrzejkowych. Wróżyły sobie z rozsypanych karteczek, przekuwały serce z wypisanymi imionami, lały wosk. Tradycyjnie też ustawiały buty w kierunku drzwi, aby dowiedzieć się, kto z nich pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni. Wróżby przeplatane były tańcami i zabawami przy muzyce. Rodzice zapewnili dzieciom słodki poczęstunek.

Zdjęcia TUTAJ:

Światowy Dzień Pluszowego Misia w przedszkolu w Kluczewsku

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest on towarzyszem dzieci, przyjacielem oraz powiernikiem największych sekretów i tajemnic.  25 listopada  w Przedszkolu w Kluczewsku obchodzony był „Światowy Dzień Pluszowego Misia". Z tej okazji każdy maluch przyniósł do przedszkola swojego pluszowego przyjaciela.  Przybliżyłyśmy dzieciom historię pluszowego misia oraz innych bohaterów literackich i filmowych, zachęcając przy tym do częstszego sięgania po literaturę dziecięcą. Młodsze dzieci kolorowały lub rysowały misie, starsze wycinały sylwety.  Zaśpiewały piosenkę: „Ja jestem niedźwiadek”, zachęcając wszystkich do zjadania miodu. Dzieci wzięły udział w zabawach muzyczno-ruchowych„,  tańczyły do piosenek: „Jadą , jadą misie” oraz „Gumimiś”. Przedszkolaki chętnie brały udział w konkurencjach sprawnościowych. Uwieńczeniem uroczystości był ,,Tort Misiowy”. 

Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych

Zdjęcia TUTAJ:

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

Dnia 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości. To święto widnieje od niedawna w naszych kalendarzach. Właśnie tego dnia obchodziliśmy w przedszkolu na zajęciach dodatkowych Dzień Życzliwości, Pozdrowień oraz Dobrych Manier.
Celem przeprowadzonych zajęć było zachęcenie dzieci do okazywania innym dobroci, koleżeństwa i uprzejmości, a także kulturalnego odnoszenia się do rówieśników i dorosłych. W tym dniu dzieci zastanawiały się, co to jest życzliwość, dlaczego warto być życzliwym, jak ją okazywać bliskim, kolegom, starszym osobom na co dzień. A jakich magicznych słów się nauczyły? „dziękuję, proszę, dobranoc, do widzenia, przepraszam, do zobaczenia, jak miło, jak mi przykro”. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały plakat.
Dzisiejszy dzień dostarczył wszystkim wielu pozytywnych emocji i utwierdził  w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

OWOCOWE SZASZŁYKI

Tym razem na zajęciach dodatkowych  z cyklu „Tukanowy szef  kuchni ” dzieci dowiedziały się o tym jak ważne dla naszego organizmu i zdrowia jest spożywanie owoców. Piątek  4 listopada  upłynął nam pod znakiem wytężonej pracy. Przygotowaliśmy własnoręcznie owocowe szaszłyki. W przedszkolu pojawiły się różne owoce. Oglądaliśmy je, określaliśmy ich kształt, kolor, wielkość, bawiliśmy się w "owocowy stragan", aż w końcu nadeszła pora na kolorowy deser. Każdy  dostał na talerzu kolorowe kawałki  owocowców, które  następnie nakłuwaliśmy  na patyczki i w końcu... można było zjeść - mniam, mniam - było pyszne! Przygotowanie szaszłyków dało dzieciom wiele satysfakcji i radości.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

W STARYM KINIE

Ale czy nie warto czasem sięgnąć po stare, magiczne bajki wyświetlane na ścianie z rzutnika diaskopowego?
W Zespole Przedszkolno-Szkolnym  w Kluczewsku  zostały zorganizowane przez  Bibliotekę Szkolną przy współpracy z panią Marzeną Sobczyk, zajęcia pod hasłem “ W starym kinie”, podczas których przedszkolaki miały możliwość przekonać się, jak wyglądała domowa rozrywka w czasach, gdy nie było jeszcze konsoli do gier ani kina domowego.
Stary rzutnik “Ania” rodem z ubiegłego wieku, przeniósł dzieci do krainy bajek. Dzieciom tego typu spotkania z literaturą bardzo się spodobały, dlatego Biblioteka nie wyklucza możliwości powtórzenia tego typu zajęć.

Marzena Sobczyk

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ JEŻA

10 listopada w grupie 3 i 4-latków zrobiło się bardzo jeżowato... Dzień Jeża to kolejne nietypowe święto zorganizowane dla Maluszków w przedszkolu. To jedno z wielu pozornie dziwnych świąt w kalendarzu. Dlaczego mamy bowiem świętować z okazji istnienia małego kolczastego ssaka? Odpowiedź jest prosta. Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Dlatego warto wspomnieć jeże w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej o tych uroczych ssakach. I tak też działo się u Nas. Na zajęciach dydaktycznych przedszkolaki zgłębiały widomości na temat środowiska naturalnego jeży, ich sposobu poruszania się, odżywiania oraz tego, w jaki sposób przygotowują się do zimy. Dzieci śpiewały piosenki i bawiły się w zabawy związane z tym zwierzakiem. Na koniec zajęć dzieci wykonały jeżyka i obejrzały bajkę o jeżyku. Dopełnieniem Dnia Jeża były  maskotki jeżyki, które dzieci zabrały do domów.

A. Czarny Marszałek

Zdjęcia TUTAJ:

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

W piątek, 4 listopada, w grupie 3 – 4 latków odbył się Światowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień jest okazją, aby przypomnieć sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. Bawią, uczą, pomagają poznać prawdę o świecie i życiu, oswajają dziecięce lęki. Czasem stanowią wzór do naśladowania, a czasem pomagają dzieciom rozpoznać zło. Dlatego ten dzień w przedszkolu miał dzieciom przypomnieć jak ważne  są bajki i że warto do nich powracać. Celem było popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa a zło zostaje ukarane. 
Dzieci chętnie  uczestniczyły w  quizach i konkursach. Było m.in. odgadywanie tytułów bajek, rozpoznawanie postaci bajkowych. Segregowały rekwizyty z bajek, układały puzzle, bawiły się w teatr naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów, jak też rozdzielały groch  i fasolę. Niespodzianką był list od Czarownicy Bambarycy i Królowej Bajek z recepturą na Magiczny Wulkan. Spotkanie z bajkowymi postaciami odbyło się w radosnej, pełnej uśmiechów atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.

Zdjęcia TUTAJ:

PRZEDSZKOLAKI PRZY GROBIE NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA

W dniu 26 października br. przedszkolaki z ZPS udały się na cmentarz. Nad grobem Nieznanego Żołnierza dzieci zapaliły znicze i uczciły pamięć poległych modlitwą. Przedszkolaki z wielkim przejęciem uczestniczyły w wizycie na cmentarzu.


Zdjęcia TUTAJ:

OWOCE - SAMO ZDROWIE!

"Owoce - Samo Zdrowie!" Pod takim hasłem dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Kluczewsku  poznawały znaczenie owoców dla zdrowia. Jesień to  przecież czas zbiorów w sadzie i ogrodzie. Podczas zajęć dzieci poznawały smak, zapach, kształt i wielkość owoców. Maluszki chętnie śpiewały piosenkę ,, Małe czerwone jabłuszko”. Grupy starszaków wykonały pracę plastyczną. Efektem finałowym była degustacja owoców przygotowana przez przedszkolaków.

Jesteśmy przekonani, że wszystkie podjęte przez nas działania przyczynią się do  spożywania warzyw i owoców w  różnej postaci zarówno w przedszkolu  jak i w domu rodzinnym.

Zdjecia TUTAJ:

ZAJĘCIA BIBLIOTECZNE NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

W dniu 7 października 2016 roku najmłodsza grupa przedszkolna uczestniczyła w  zajęciach bibliotecznych, podczas których dzieci wysłuchały bajkę pt:.  „Pstrokata Kurka” Urszuli Kozłowskiej.  Po przeczytaniu książki dzieci aktywnie wypowiadały się na jej temat. Grupa dzieci została zapoznana z regulaminem biblioteki oraz poszanowaniem książek.  Przedszkolaki miały również  możliwość oglądania  nowych książeczek  oraz czasopism dla dzieci. Pobyt w bibliotece był wielką frajdą dla każdego malucha.

Zdjęcia TUTAJ:

TUKANOWY SZEF KUCHNI W NASZYM PRZEDSZKOLU

4 października 2016r najmłodsze przedszkolaki uczęszczające na  zajęcia dodatkowe  wzięły udział w warsztatach kulinarnych  pt:.„ Tukanowy szef  kuchni ”. Po starannym umyciu rączek , przygotowaniu stanowisk  wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie wykonały doskonale. Kolorowe kanapki  nie tylko były smaczne, zdrowe ale i pięknie ozdobione. Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Dzieci podczas swojej pracy kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność, wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.

Zdjęcia TUTAJ:

Rok Szkolny 2015/2016

PIKNIK NA POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA

22 czerwca odbył się piknik-grill dla wszystkich przedszkolaków. Przede wszystkim dopisała pogoda wiec wszyscy odetchnęli z ulgą. Oczywiście najwięcej radości sprawił dzieciom  przygotowany grill  oraz wspólne zabawy z  wykorzystaniem chusty animacyjnej, woreczków, hula- hop, piłek. Możliwość wspólnych zabaw, swobodne rozmowy sprawiły dzieciom wielką frajd